Warto zacząć dzień od śniadania

warto zacząć od śniadaniaAby po przebudzeniu usprawnić pracę mózgu, wyregulować poziom hormonów i poprawić krążenie potrzebujemy solidnej dawki energii, w postaci śniadania. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który ma dostarczyć ilość kalorii potrzebną na większość dnia. Jeżeli nie zjemy śniadania to już około południa odczujemy ból głowy, apatię i ogólne zmęczenie. Zdaniem dietetyków śniadanie powinno dostarczyć do naszego organizmu około 35% dziennej dawki kalorii.

O śniadaniu nie powinny też zapominać osoby dbające o linię i te, które są właśnie na diecie. Poranna głodówka nie sprawdza się na dłużej. Gdy pozbawiamy organizm porannego posiłku zaburzamy tym samym dobowy rytm zapotrzebowania na kalorie oraz ich właściwego przyswajania. Jeżeli pierwszy posiłek zjemy dopiero około południa organizm nie zdąży zaspokoić swoich kalorycznych potrzeb i wieczorem dopadnie nas głód.

W rezultacie organizm nie zdąży wykorzystać wieczornej dawki kalorii, którą odłoży w postaci dodatkowych kilogramów. Dlatego też w żadnym wypadku nie należy zapominać o porannym posiłku, który zresztą powinien być urozmaicony by dostarczyć energii na nadchodzący dzień. Łączna wartość kaloryczna śniadania powinna wynosić około 550 kalorii, chyba że właśnie skończyło się drastyczną dietę, wtedy wystarczy 250-300 kalorii.

Śniadanie powinno być bogate w węglowodany, błonnik, białko i sole mineralne. Węglowodany są powoli trawione i energię uwalniają stopniowo przez kilka godzin. Źródłem węglowodanów jest pieczywo i płatki, i tych produktów nie powinno zabraknąć podczas śniadania. Nie może też zabraknąć warzyw i owoców, które dostarcza witamin, minerałów i cennego błonnika, oraz wspomogą procesy trawienne w organizmie. Energia z owoców jest uwalniana stopniowa przez co wystarcza na dłuższy czas.

Rano należy też zjeść porcję mięsa lub nabiału, gdyż zawarte w nich białko dostarcza komórkom budulca i ułatwia spalanie tłuszczu. W poranny posiłku przyda się też mała porcja lipidów, które umożliwiają przyswajanie witamin A i E. Wystarczy choćby zjeść odrobinę margaryny by dostarczyć organizmowi lipidów pochodzenia roślinnego. Aby zjeść pełnowartościowe śniadanie można wybrać musli z owocami, jogurt, bułkę i kakao. Dostarczymy w ten sposób energii, która stopniowo uwalniana będzie zasilać nasz organizm do godzin południowych, kiedy to nadejdzie czas na obiad.

1 komentarz »

  1. avatar

    Ja tam nie przepadam za musli, bo nie cierpię rodzynek i innych suszonych owoców 🙁 Za to uwielbiam świeże owoce i warzywa i robię sobie gotowe pasty z serka i warzyw (nawet mój mężulek ostatnio je wcina) oraz konfiturki z owoców i na wafelkach ryżowych zjadam co rano taki zestaw. Bo pieczywa już nie jem. Połączenie wafla popcornowego z konfiturką truskawkową – niebo w gębie. Firma Kupiec mnie nie zawodzi – są coraz to nowe smaki tego ich wafla, więc mam z czego wybierać 🙂 Słone mam do past i wypasione popcorniaki do konfitur.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment