W jaki sposób właściwie się odżywiać

W jaki sposób właściwie się odżywiaćPrzez właściwe odżywianie rozumiemy dostarczanie wszystkich potrzebnych składników odżywczych organizmowi w celu zaspokojenia funkcjonowania. Aby organizm został solidnie odżywiony musimy dostarczyć mu niezbędnych witamin, białka, wody oraz składników mineralnych. Pobrany przez organizm pokarm wykorzystywany jest jako materiał budulcowy, zapasowy i energetyczny.

Każdy poszczególny organizm jest inny, indywidualny dla siebie i wymaga dostarczenia różnych porcji pokarmu. Np. osoby trenujące dany rodzaj sportu potrzebują spożyć większą ilość witamin i składników mineralnych, które zostają spalone podczas ćwiczeń.

Niewłaściwe odżywianie może doprowadzić do otyłości i nadwagi bądź do zbyt dużej utraty na wadze. Oczywiście istnieją normy, według których powinniśmy pobierać składniki pokarmowe, ale nie mają one zastosowania do ogółu społeczeństwa. Dobrze dobrana dieta może poprawić działanie naszego organizmu i wpłynąć na sprawność fizyczną, psychiczną, kondycję, jasność umysłu a także na układ immunologiczny chroniący nas przed chorobami i infekcjami.

Stosowanie diety

Jak dobrać dla siebie odpowiednią dietę? Istotne jest aby nie mylić zwykłej diety z dietą wyłącznie odchudzającą. Rodzajów diet jest dziesiątki. Podzielone w zależności od płci, wieku, wagi, rodzaju pokarmu, sposobu życia a nawet grupy krwi, proponują nam przeróżne posiłki i harmonogramy menu.

Aby zacząć stosować dietę musimy być pewni zmiany stylu swojego życia. Co to ma wspólnego z dietą? Poszczególne diety mają z góry założone terminy, w których powinniśmy spożywać dany posiłek. Jeżeli pracujesz nie zawsze możesz zjeść o dokładnej porze. Rygorystyczne diety, przeważnie odchudzające mają ściśle ułożony plan, który w momencie pominięcia nawet jednej potrawy zostaje całkowicie zachwiany. Do takiej diety należy m.in. dieta kopenhaska. Jedna z bardziej ciężkich diet.

Pamiętajmy również, iż stosować dietę (zwykłą) powinny osoby dojrzałe.  Dzieci mają bardzo rozchwianą gospodarkę organizmu, przez co potrzebują spożywać więcej witamin oraz składników mineralnych niż dorośli. Tyczy się to również kobiet w ciąży oraz osób chorych. Jeżeli dotyczy was ta sytuacja nie powinniście sami decydować i dobierać sobie diety, gdyż możecie zrobić to źle, przez co pogorszycie sobie funkcjonowanie organizmu.

Poniżej przedstawiam parę rodzajów diet, które warto wypróbować, bez szkody dla organizmu: dieta bogato białkowa, dieta niskowęglanowa, wzbogaconą wersję diety owocowej oraz jogurtowej, dieta 1200 – 1500 kalorii.

Jeżeli boicie się stosować którąkolwiek z diet a zależy Wam na zmianie odżywiania i aktywności organizmu zacznijcie od prostej zmiany menu. Jedzcie więcej owoców, warzyw i jogurtów. Pijcie mleko, soki i wodę. Zamiast smażyć- gotujcie. Odżywiajcie się częściej posilając  się mniejszymi dawkami. Nie opychajcie się! I przede wszystkim skończcie z jedzeniem typu Fast food. Zacznijcie stosować aktywny tryb życia. Uprawiajcie sport. Wasze poczynania na pewno nie pójdą na marne i  nie będzie potrzebna waszemu organizmowi żadna dieta.

3 komentarze »

  1. avatar

    oprócz naturalnych skladnikow zywieniowych organizm naprawde potrzebuje suplementow diety i ja chcoc bywam zazwyczaj sceptyczna polecam szczerze tabletki koenade, bo zawarta w nich substancja NADH dziala naprawde cuda. polecam z calego serca u mnie podzialalo energizujaco, poprawila mi sie skory i w ogole lepsze samopoczucie.

  2. avatar

    Przede wszystkim należy dobrze sprawdzać co się kupuje do jedzenia. Jest w sprzedaży tyle świństw, ze o zdrowie trzeba zadbać przed zakupem jedzenia. 80% chorób jest dietozależnych …

  3. avatar

    Przede wszystkim należy się odpowiednio odżywiać. Polecam dietę strukturalną Dr Bardadyna, która „postawiła mnie na nogi”. Teraz czuję się pełna energii i poprawiły mi sie wyniki badań.Polecam ją wszystkim tym, którzy chcą dać swojemu organizmowi wszystko co najlepsze.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment