Suplementy diety – czy warto stosować ?

suplementy dietyZdrowy, ładny wygląd, szczupła sylwetka i jędrne ciało to marzenie wielu. Wiadomo, że aby to osiągną należy stosować odpowiednią dietę i regularnie ćwiczyć. Ale wielu wybiera drogę na skróty i chce wymarzony wygląd osiągnąć bez wysiłku, stosując jedynie tzw. suplementy diety. Suplementy diety to kapsułki, tabletki, lub płyny spożycie, których uzupełnia codzienną dietę deficytową w składniki mineralne i witaminy. Według zapewnień producentów suplementy diety mają działanie odmładzające, chronią przed nowotworami, poprawiają wygląd i samopoczucie.

Całą gamę tego typu produktów znajdziemy w aptekach, sklepach, supermarketach, a nawet kioskach. Wraz z nadejściem wiosny sprzedaż suplementów diety bije rekordy. Przesilenie zimowo-wiosenne to okres kiedy wiele osób postanawia poprawić swój wygląd i kupuje w tym celu różnego rodzaju paramedykamenty.

Czym są suplementy

Występowanie suplementów diety w aptekach, oraz ich forma tabletek i kapsułek mogą nasuwać skojarzenia ich z lekami, należy pamiętać, że suplementy diety lekami nie są. A co się z tym wiąże nie przechodzą całej serii testów, tak jak to wygląda w przypadku leków.

W konsekwencji nie wiadomo do końca jakie skutki uboczne mogą wywoływać niektóre składniki suplementów. Suplementy to z definicji preparaty wzmacniające organizm, uzupełniające niedobór witamin, i wspomagające odchudzanie. W skład suplementów diety mających na celu wspomaganie odchudzania wchodzą wyciągi z roślin i ziół, oraz witaminy. Znajdziemy w nich m.in. substancję nazwie CLA, która przyspiesza spalanie tłuszczu, wzmacnia układ odpornościowy i uelastycznia skórę.

Skład suplementów diety

W skład większości suplementów diet wchodzi też L-karnityna, która wspomaga krążenie i reguluje poziom tłuszczu w organizmie. W preparatach tego rodzaju znajdziemy też kwasy omega, które zapobiegają starzeniu się skóry, algi oczyszczające organizm z toksyn i przyspieszające spalanie tłuszczu, oraz zieloną herbatę, która przyspiesza proces spalania tłuszczu w organizmie. Oprócz tego w suplementach znajdziemy witaminy i mikroelementy wspomagające organizm.

Zanim zatem zdecydujemy się na zażywanie suplementów diety warto zapoznać się z jego składem i działaniem poszczególnych składników. Ponieważ nawet nadmiar witaminy C lub żelaza maże mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia i należy je stosować z umiarem. Suplementy diety sprzedawane są bez recepty, warto jednak przed ich zażyciem skonsultować to z lekarzem, by dobrał produkt optymalny dla naszego organizmu. Na półkach sklepowych aż ugina się od różnego rodzaju suplementów, a przy ich wyborze nie należy się kierować opakowaniem, ani ceną.

Działanie suplementów diety

Podstawą wyboru powinny być składniki i ich dokładne działanie. Ważne jest aby składniki zawarte w preparacie były pochodzenia naturalnego, ponieważ tylko takie gwarantują bezpieczeństwo stosowania. Należy też uważać na preparaty, które zapewniają szybką utratę wagi, mogą one bowiem zawierać w swym składzie substancje niezbyt zdrowe dla naszego organizmu. Jeżeli zatem dobierzemy suplement diety zawierający naturalne składniki i bezpieczny dla naszego zdrowia może być on wówczas preparatem wspomagających proces odchudzania i watro go zażywać.

Jednak sam suplement nie pomoże nam skutecznie, i bez efektu jojo, zrzucić zbędnych kilogramów. Podstawą sukcesu są : niskokaloryczna dieta i wysiłek fizyczny, a suplement diety może być jedynie wspomagającym organizm poramedykamentem. Pamiętajmy też, że suplement diety jest tylko tymczasowym dodatkiem i nie może być stosowany ciągle.

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment