Squash – dynamiczna gra budująca kondycję fizyczną

squashSquash to gra, która zdobywa sobie coraz większe rzesze zwolenników. Kiedyś była to gra przeznaczona jedynie dla niewielkiej grupy pasjonatów, obecnie każdy kto chce może nauczyć się gry w squasha, gdyż w wielu miejscach powstają kluby i korty do gry.

Squash to gra szybka i dynamiczna, która wymaga od zawodnika dobrej kondycji fizycznej, refleksu i wcześniejszego przygotowania. W grze uczestniczą dwie osoby, choć możliwa jest też wersja dla czterech osób.

Podstawowe elementy gry w squasha

Gra w squash odbywa się na zamkniętym korcie, przy użyciu rakiet i piłki. Zamiast siatki jak przy tenisie występuje ściana frontowa. Trzeba tak uderzyć w ścianę frontową by przeciwnik miał jak największe trudności z odbiciem piłki. Gra się do trzech lub pięciu setów, a każdy set ma po dziewięć lub jedenaście punktów. Przy remisie 8-8 lub 10-10 gra się do dwóch punktów przewagi.

Wygrywa ten zawodnik, który wygra więcej setów. Aby grać w sguasha potrzebujemy kortu, rakiet i piłki. Trzeba też oczywiście poznać zasady gry w squasha i wiedzieć na czym gra polega. Squash uogólniając polega na odbijaniu piłki od ściany w polu ograniczonym liniami. Po serwisie piłka musi spaść na połówkę przeciwnika. Piłka po odbiciu od ściany może tylko raz odbić się od ziemi.

Zasady gry w squasha

Gra rozpoczyna się od losowania serwisu. Zawodnik, który rozpoczyna mecz wybiera, z którego pola chce rozpocząć grę i pole serwisowe zmienia się po każdym zdobytym punkcie. W chwili utraty serwu przeciwnik wybiera pole, z którego zaczyna i sytuacja się powtarza. Aby serw był prawidłowo zagrany musi być spełnionych kilka warunków.

Piłka musi uderzyć tylko raz w ścianę frontową w pole nad linią serwisową, a pod liniami autowymi, zaś serwujący musi stać przynajmniej jedną nogą w polu serwisowym. Natomiast osoba odbierająca serw może stać w dowolnym miejscu ale tak, by nie przeszkadzać serwującemu. Punkt w meczu tracimy w momencie gdy piłka uderzy dwa razy w podłogę zanim zostanie odbita, lub przekroczy ona którąś z linii autowych.

Punkt w meczu możemy też stracić wówczas gdy swym ustawieniem na polu uniemożliwiamy odbicie piłki przeciwnikowi przygotowanemu do uderzenia i jest to tzw. stroke. Zazwyczaj kiedy przeciwnik przeszkadza na korcie w dojściu do piłki można zgłosić się Let`a i powtarza się akcję. Jeżeli osoba grająca przeszkadza przeciwnikowi w uderzeniu piłki – automatycznie zostaje przyznany punkt przeciwnikowi. Najważniejsza zasada w tej grze to zachowanie bezpieczeństwa na korcie i dlatego należy pamiętać by nigdy nie zagrywać piłki gdy istnieje ryzyko uderzenia drugiej osoby.

Wpływ squasha na kondycję

Squash to gra, która zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. Jest to gra dynamiczna, która pomaga poprawić kondycje i wzmocnić mięśnie. Gra w squash szczególnie pozytywnie wpływa na mięśnie ud, pośladków i rąk. Jedna godzina gry w squash pozwala nam spalić prawie 900 kalorii, to dużo więcej niż podczas biegania, czy pływania. Ponadto udowodniono, że regularne uprawianie tej dyscypliny sportu minimalizuje problemy z sercem. Należy pamiętać, że gra w squash wymaga dużej sprawności fizycznej i wcześniejszej rozgrzewki, w przeciwnym razie istnieje spore ryzyko kontuzji na korcie.

Aby zatem zacząć grać w squash wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie buty i poszukać miejsca gdzie możemy rozpocząć naukę. Koszt godziny gry w squash w zależności od pory dnia kosztuje od 25 do 60 zł. Regularne wizyty na korcie poprawią naszą kondycję, wzmocnią mięśnie i pozwolą pozbyć się ewentualnej nadwyżki spożytych kalorii. Ponadto tak dynamiczna gra jak squash z pewności pozwoli rozładować stres i sprawi ,że poczujemy się przyjemnie zmęczeni.


squash3miastoWszystkich tych, których zainteresowała ta gra zapraszam na stronę squash 3 miasto. Serwis poświęcony jest w dużym stopniu squoshowi w trójmieści, ale znajdziemy tam też sporo ogólnych informacji na temat squasha.

6 komentarzy »

 1. avatar

  Zdecydowanie wolę badminton. Może następny artykuł o nim? 🙂 Bo uwielbiam w niego grać ale o zasadach to mało wiem 🙁 Z góry dziękuję 🙂

 2. avatar

  Witam,
  W takim razie będzie też o badmintonie. Może nie następny, ale niedługo.
  Pozdrawiam

 3. avatar

  Witam , chciałabym zapytać się , o to jak nauczyć się grać? , czy potrzebny jest trener ?

 4. avatar

  Najlepiej na początek wziąć sobie kilka godzin z trenerem, żeby nie nabierać złych nawyków. Takie kilka lekcji pozwoli zrozumieć kilka podstawowych elementów przy grze w squasha. Polecam artykuł o tym co ważne http://www.artykuly.net.pl/index.php/squash-to-prosta-gra-podstawowe-elementy-treningu-i-taktyki/. Pozdrawiam

 5. avatar
  Piotr Ferens Says:

  Squash jest świetnym sportem, który pomaga wzmocnić kondycję, mięśnie oraz koordynację. Działa także bardzo dobrze w aspekcie wyładowania stresu. Należy jednak pamiętać o dobrej rozgrzewce przed rozpoczęciem gry. Squash jest bardzo dobrą grą, jednak jest równie wymagający dla organizmu. Uważam, że szczególną uwagę trzeba zwrócić na rozgrzanie pleców oraz kolan, gdyż te partie ciała są najbardziej obciążone, a najczęściej się o nich zapomina.

  Jako sport pomagający zgubić zbędne kalorie oraz dający dużo rozrywki chciałbym zaproponować także „Slackline” Jest to w prawdzie zupełnie inna forma ruchu jednak również godna uwagi.

 6. avatar
  Michalski Grzegorz Says:

  Grałem w batmintona
  Gram w tenisa ziemnego….
  Zacząłem grać w squasha!
  Rewelacyjna gra, pochłaniająca olbrzymie zasoby energii…..
  Polecam bo jest Najlepsza :-))

  (schudłem w 3 miesiące bez diety 4kg)

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment