Rodzaje kremów i ich zastosowanie

Odpowiednie dbanie o skórę to ważny elementy nie tylko młodego i ładnego wyglądu, ale również zdrowia. Skóra bowiem pełni bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu całego organizmu. A mianowicie chroni organizm przed infekcjami i promieniowaniem ultrafioletowym, bierze udział w termoregulacji i syntezuje witaminę D. Podstawę codziennej pielęgnacji skóry stanowi odpowiednio dobrany krem. Każdy krem składa się z warstwy wodnej i tłuszczowej, w których znajdują się składniki odżywcze, proteiny i filtry słoneczne. Krem to podstawowy kosmetyk co codziennej pielęgnacji skóry.

Rodzaje kremów

Na rynku znaleźć można całą gamę różnego rodzaju kremów z których należy wybrać najbardziej odpowiedni dla naszej skóry. Kremy do twarzy możemy generalnie podzielić na trzy główne kategorie : krem na dzień, krem na noc i krem pod oczy. Krem na dzień ma za zadanie nawilżyć skórę i chronić ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kremy na dzień często stanowią jednocześnie podkład od makijaż. Krem na noc regeneruje skórę i dostarcza jak największą ilość składników odżywczych. Natomiast krem pod oczy, przeznaczony dla osób od trzydziestego roku życia ma za zadanie zmniejszać opuchliznę pod oczami, rozjaśniać skórę i przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek mimicznych.

Przedstawiony powyżej podział nie jest jedynym w kategorii kremów. Otóż kremy, ze względu na ich skład i zastosowanie, możemy tez podzielić na kremy nawilżające, kremy tłuste i kremy specjalne. To jaki krem wybrać zależy w głównej mierze od rodzaju cery jaką posiadamy. Wyróżniamy cerę normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami i wymaga innego rodzaju pielęgnacji, a co za tym idzie innego rodzaju kremu.

Kremy nawilżające

Kremy nawilżające przywracają skórze właściwą wilgotność i utrzymują wodę w tkance skórnej. Kremy te zawierają specjalne związki o charakterze lipidowym, które łącznie ze skórą budują układ regulujący gospodarkę wodną naskórka. Kremy nawilżające zawierają też substancje woskowo-tłuszczowe, które nawilżają skórę i zmniejszają wyparowywanie wody. W skład tego rodzaju kremów wchodzą też substancje rozpuszczalne w wodzie takie jak gliceryna, glikole i poliglikowe, które mają działanie higroskopijne, zatrzymują wodę w komórkach. Odpowiednio dobrane kremy nawilżające można stosować właściwie do każdego rodzaju z wyjątkiem skóry tłustej.

Kremy tłuste

Z kolei kremy tłuste odżywiają skórę, uelastyczniają i wygładzają. W nowoczesnych kremach stosuje się biologicznie czynne substancje, które wprowadzają do żywych warstw skóry substancje bodźcowe, które regenerują skórę, łagodzą podrażnienia i zmniejszają zrogowacenia. Kremy tłuste stosowane są głównie do pielęgnacji skóry suchej, a główne ich zadanie polega na dostarczeniu dużej ilości substancji odżywczych i nawilżeniu suchej cery.

W kategorii kremów możemy też wyróżnić tzw. kremy specjalne. Ich działanie polega na przeciwdziałaniu i likwidowaniu różnego rodzaju problemów i defektów skórnych. W tej kategorii wyszczególnić możemy kremy matowe, oczyszczające, witaminowe, hormonowe, przeciwtrądzikowe, złuszczające, wybielające i inne.

Krem to podstawowy kosmetyk do codziennej pielęgnacji skóry. Aby skutecznie działał musi spełniać wymagania skóry. Należy zatem najpierw poznać rodzaj cery, a następnie dobrać odpowiedni kosmetyk. Każdy rodzaj skóry wymaga innej pielęgnacji. W całej gamie dostępnych kremów nawilżających, tłustych, czy specjalnych należy wybrać odpowiednia dla siebie, a wówczas jego zastosowanie przyniesie pożądane korzyści w postaci zdrowej i ładnie wyglądającej skóry.

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment