Pielęgnacja stóp – jak zadbać o wygląd swoich stóp

Pielęgnacja stópPielęgnacja stóp czyli pedikiur jest bardzo istotna dla ich ładnego i zdrowego wyglądu. Właściwie zadbane stopy nie tylko ładnie się prezentują, ale ich pielęgnacja przeciwdziała też rozwojowi chorób grzybiczych. Prawidłowo zadbana stopa to odpowiednio opiłowane paznokcie, właściwie nawilżona skóra, brak zrogowaceń i odcisków. Podstawową zasadą posiadania zdrowych i ładnych stóp jest noszenie odpowiedniego obuwia. Buty powinny przepuszczać powietrze i być wygodne. Zbyt wąskie buty lub niewygodne, wysokie obcasy powodują nie tylko zniekształcenia stóp i zrogowacenie naskórka, ale również mogą prowadzić do poważnych schorzeń takich jak żylaki i grzybica.

Oprócz wygodnych, przewiewnych butów przy właściwej pielęgnacji stóp należy nosić skarpety i pończochy z naturalnych materiałów takich jak bawełna czy wełna. Charakterystyczna budowa skóry na stopach powoduje, że ich pielęgnacja nie jest łatwa. Skóra na podeszwach stóp jest bowiem trzy razy grubsza niż na innych partiach ciała i posiada największą ilość gruczołów potowych.

Najczęstsze problemy stóp dotyczą łamiących się paznokci, pękających pięt, zażółcone płytki paznokci, oraz odparzenia. Odpowiednie kosmetyki pielęgnujące i właściwie zabiegi pozwolą skutecznie pozbyć się tych problemów. Przyczyną łamania się paznokci jest ich przesuszenie. Aby temu przeciwdziałać należy wcierać w nie krem nawilżający raz w tygodniu. Należy też pilnować długości płytek tak by nie wyrastały poza opuszkę palca.

Problemy z pękającymi piętami

Pękające pięty to kolejny problem przy pielęgnacji stóp. W tym przypadku najlepiej udać się do pedikiurzystki, w celu usunięcia nadmiaru naskórka, a następnie codziennie smarować stopy kremem z witamina A. Zażółcone płytki paznokci to również problem z jakim wiele osób się boryka. Można temu zaradzić rozjaśniając płytki paznokci używając w do tego specjalnej odżywki rozjaśniającej płytki paznokci.

Szorstka skóra i popękane pięty nie dodają uroku naszym stopom, ale wystarczy staranny pedikiur i dobry krem do stóp by szybko przywrócić im właściwy wygląd. Kremu do stóp najlepiej używać dwa razy dziennie. Jeżeli skóra na stopach jest bardzo przesuszona wtedy skuteczna będzie maseczka odżywcza, która szybko ja wygładzi. Należy też pamiętać o właściwej pielęgnacji paznokci, bo to od nich w dużej mierze wygląd całej stopy. Podstawowym narzędziem ich pielęgnacji jest pilnik. Najlepiej zaopatrzyć się w gruboziarnisty pilnik teflonowy lub papierowy.

Pielęgnacja paznokci i naskórka

Oprócz pilniczka do pielęgnacji paznokci potrzebne będą nożyczki lub specjalny obcinacz, które skrócą paznokcie i nadadzą im właściwy kształt. Najlepiej jeżeli paznokcie mają prostokątny kształt, a ich długość nie przekracza opuszków palców, zapobiega to ich bolesnemu wrastaniu. Gładzik do paznokci nada im ładny koloryt i blask. Zabiegiem pielęgnującym stopy jest również kąpiel w specjalnym płynie do kąpieli stóp. Jako domowe sposoby kąpieli dla stóp zaleca się dodanie do wody soli kuchennej i kilka kropel olejku eterycznego np. miętowego lub rozmarynowego.

Kąpiel pomoże zmiękczyć zrogowaciały naskórek, który następnie usuniemy. Usuwanie zrogowaciałego naskórka to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych dla stóp. Zazwyczaj używamy do tego pumeksu lub tarki lub specjalnych pilingów. Pamiętajmy, że nie należy przesadzać z usuwaniem naskórka, stanowi on bowiem barierę ochronną stóp. Zbyt ostra tarka metalowa może ponadto poranić skórę, bezpieczniej jest systematycznie stosować delikatne pilingi, które pozwolą utrzymać gładką skórę na stopach. Właściwie zadbane stopy wymagają jeszcze usunięcia skórek wokół paznokci.

Można to zrobić używając specjalnego płynu do usuwania skórek oraz patyczków lub szpatułki. Jeżeli natomiast skórki są wyjątkowo twarde konieczne będzie wycięcie je przy pomocy ciążek lub nożyczek.

Pielęgnacja stóp wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych takich jak kremy do stóp, płyny do kąpieli stóp, czy pilingi do usuwania naskórka. Oprócz kosmetyków niezbędne są narzędzia takie jak pilnik, tarka i nożyczki do paznokci. Odpowiednio zadbane stopy charakteryzują się zadbanymi paznokciami i gładką skórą pozbawioną zgrubień.

2 komentarze »

  1. avatar
    yerbamate Says:

    Mi na pękające pięty pomógł krem do stóp i pękających pięt Flosleku. Polecam, bo wypróbowałam wiele innych, ale żaden nie spisał się tak jak ten.

  2. avatar

    Ja też używam floslekowych kremów, ale z serii Dr Stopa. Do tego sole do moczenia stóp, spray odświeżający, który przydaje się szczególnie latem, balsam do zmęczonych nóg i mój ulubiony peeling enzymatyczny. Kolejny rok sobie nimi stopy na lato szykuje i jest super.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment