Pielęgnacja skóry – podstawowe rodzaje skóry

pielęgnacja ciałaSkóra odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Przede wszystkim stanowi barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, ponadto odtruwa organizm, reguluje temperaturę i czynności oddechowe.

Najwrażliwsza skóra znajduje się na twarzy i to właśnie skóra twarzy powinna być szczególnie troskliwie pielęgnowana. Skóra na twarzy stanowi swego rodzaju wizytówkę człowieka jak również wyznacznik wieku danej osoby. Aby jednak we właściwy sposób zatroszczyć się o swoją skórę trzeba najpierw określić jaki rodzaj skóry posiadamy.

Problemy skórne

Nie wszyscy bowiem mają jednakową skórę, a jej rodzaj zależy od uwarunkowań genetycznych i środowiskowych. Dermatologia wyróżnia trzy podstawowe rodzaje skóry : suchą , tłustą i mieszaną. Każdy rodzaj skóry charakteryzuje się innymi cechami i o każdy rodzaj należy w odpowiedni sposób dbać. Każdy rodzaj skóry ma też tendencje do jakiś problemów skórnych. Łuszczenie, przebarwienia, zaskórniki, czy wypryski to główne problemy skórne, z którymi trzeba się borykać.

Producenci kosmetyków oferują całą gamę produktów do pielęgnacji skóry i do walki z jej niedoskonałościami. W drogerii znaleźć można kosmetyki odpowiednie do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. I tak cera tłusta, która charakteryzuje się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, jest szczególnie trudna do pielęgnacji. Osoby posiadające ten rodzaj skóry muszą przeciwdziałać jej nadmiernemu przetłuszczaniu się, nie zapominając o jednoczesnym jej nawilżeniu.

Skóra tłusta

Skóra tłusta jest natomiast odporna na czynniki z zewnątrz takie jak słońce, wiatr, wysokie i niskie temperatury i przy właściwej pielęgnacji skóra tłusta nie ulega szybkiemu procesowi starzenia. Kosmetyki do pielęgnacji skóry tłustej powinny zawierać takie składniki jak dziurawiec, pokrzywa, ogórecznik czy wiesiołek. Składniki te regulują pracę gruczołów tłuszczowych i odpowiednio nawilżają skórę. W sklepach z kosmetykami znajdziemy kremy, toniki i żele do mycia przeznaczone specjalnie do cery tłustej.

Skóra sucha

Przeciwieństwem skóry tłustej jest skóra sucha. Jest ona szczególnie wrażliwa na niekorzystne warunki atmosferyczne. Podstawą pielęgnacji tego typu skóry jest stosowanie właściwych kremów. Do cery suchej najlepiej wybierać kremy zawierające naturalny czynnik nawilżający i składniki takie jak: kwas mlekowy, mocznik i aminokwasy. Ponadto osoby posiadające suchą skórę powinny dodawać do kąpieli olejki, które zmiękczają wodę i nawilżają skórę.

Skóra mieszana

Posiadacze skóry mieszanej chcąc odpowiednio zadbać o skórę również muszą dobrać właściwe dla siebie kosmetyki. Skóra mieszana jak sama nazwa mówi składa się z fragmentów skóry suchej i tłustej. Na czole, nosie i brodzie znajduje się skóra tłusta, a pozostałe części twarzy do skóra sucha. Właściwa pielęgnacja tego rodzaju skóry polega na odtłuszczeniu i odżywieniu jej tłustych partii oraz nawilżeniu je suchych fragmentów. W sklepach z kosmetykami znajdziemy preparaty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry mieszanej.

Kosmetyki do pielęgnacji

Kosmetyki te zawierają takie składniki jak: kwasy owocowe regulujące pracę gruczołów, aminokwasy nawilżające skórę i oligoelementy zapobiegające błyszczeniu się skóry. Odpowiednie do skóry mieszanej kremy to : krem matujący na dzień, który chłonie tłuszcz ze świecących się partii twarzy, oraz krem złuszczający na noc.

Skóra twarzy jest najbardziej wrażliwa i wymaga szczególnej pielęgnacji. Rozpoznanie rodzaju cery i dobranie odpowiednich kosmetyków pozwoli zlikwidować niedoskonałości i przeciwdziałać problemom skórnym. Jednak nie tylko skóra twarzy wymaga pielęgnowania. Aby zdrowo i ładnie wyglądać trzeba dbać o skórę na całym ciele. Odpowiednie kosmetyki: żele i płyny do kąpieli, peelingi i balsamy poprawią jędrność i gładkość skóry.

Czasem same kosmetyki nie wystarczą i aby przeciwdziałać takim problemom skórnym jak cellulit czy rozstępy należy prowadzić aktywny tryb życia uprawiać sport. Aby zatem skóra wyglądała młodo, jędrnie i zdrowo przy jej pielęgnacji należy połączyć dobór właściwych kosmetyków, dużo ruchu.

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment