Pielęgnacja paznoki – jak zadbać o ładne dłonie

pielęgnacja paznokci - zdrowe paznokciePielęgnacja paznokci to podstawowy zabieg kosmetyczny, o jakim powinny pamiętać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Estetyczny wygląd dłoni świadczy dobrze o człowieku. Odstręczający jest natomiast widok brudnych lub obgryzionych paznokci oraz zaniedbanych, szorstkich dłoni. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście przycinanie, polerowanie i czyszczenie paznokci, jednak kobiety mają w tym względzie o wiele większe pole do popisu.

Panie dostrzegają bowiem detale, o których istnieniu mężczyźni nie mają najmniejszego pojęcia. Aby dłonie prezentowały się pięknie, nie wystarczy pomalować paznokci lakierem. Trzeba zadbać o to, by płytki paznokci były zdrowe i należycie odżywione. Do osiągnięcia takich efektów służą różnego rodzaju preparaty. Na rynku dostępne są odżywki stosowane jako baza pod lakier oraz takie w postaci olejków, które należy nakładać na czysty, nie pokryty lakierem paznokieć.

Pielęgnacja skórek

Należy ponadto odpowiednio pielęgnować skórki okalające paznokcie. Gdy są one przesuszone, często tworzą się na nich tak zwane zadziorki, które bardzo szpecą kobiece dłonie. Żeby temu zapobiec, wystarczy pamiętać o codziennym wtarciu w nie odpowiedniego kremu do skórek. Preparaty tego typu mają silne właściwości natłuszczające i odżywcze, dzięki czemu skórki są należycie nawilżone. Ponadto powinno się je co jakiś czas wycinać, ponieważ przerośniętych skórek nie jest w stanie „pokonać” nawet najlepszy krem. Najlepiej takie zabiegi wykonywać w specjalistycznych salonach kosmetycznych. Profesjonalny manicure sprawi, że nasze paznokcie będą wyglądać lepiej, niż kiedykolwiek przedtem.

Tipsy

Po wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych możemy się pokusić o pokrycie płytki paznokciowej lakierem, albo zdecydować się na nałożenie tipsów. W tym drugim przypadku musimy jednak mieć na uwadze, że nie jest to zbyt dobre dla naszych naturalnych paznokci, choć trzeba przyznać, że efekty są bardzo zadowalające. Tipsy przytwierdza się do naturalnych paznokci za pomocą specjalnego kleju a następnie pokrywa warstwą akrylu i utwardza w świetle specjalnych lamp. Żeby paznokcie wyglądały estetycznie, trzeba co jakiś czas odwiedzać manicurzystkę, która uzupełni ubytki i odpowiednio wypielęgnuje dłonie i paznokcie.

Nie powinno się jednak nosić tipsów zbyt długo ponieważ, jak już zostało wspomniane, są one bardzo szkodliwe dla naszych naturalnych paznokci. Może to prowadzić między innymi do grzybicy, którą bardzo trudno wyleczyć i jest to proces długotrwały. Lepiej korzystać z tego typu ozdób jedynie przy okazji jakichś większych uroczystości, podczas których chce się wyglądać jak najlepiej. Jeśli zaś chodzi o codzienną pielęgnację dłoni i paznokci, to warto stosować również sprawdzone przez nasze mamy i babcie domowe zabiegi. Gdy nasze paznokcie są żółte i przebarwione, z pomocą przyjdzie nam… cytryna.

Witaminy i minerały

Ma ona właściwości wybielające i wystarczy wetrzeć w paznokcie jej sok, by po kilku minutach zaobserwować efekty. Urodzie naszych paznokci posłuży również oliwa z oliwek. Warto od czasu do czasu zafundować swoim dłoniom i paznokciom kompresy i kąpiele na bazie tego tłuszczu, który jest powszechnie stosowany nie tylko w kuchni, lecz również w przemyśle kosmetycznym. Na wygląd naszych paznokci ma wpływ również to, w jaki sposób się odżywiamy.

Jeśli nasza dieta bogata jest w witaminy i niezbędne substancje mineralne oraz odpowiednie tłuszcze to nie powinnyśmy mieć żadnych problemów z cerą, paznokciami, włosami i skórą całego ciała. W aptekach dostępne są suplementy diety na bazie skrzypu polnego, którego zbawienne działanie na urodę kobiecego ciała zostało potwierdzone podczas licznych badań klinicznych. W razie wątpliwości, zawsze można poprosić farmaceutę o poradę w sprawie dobrania odpowiednich środków pielęgnacyjnych.

Warto zadać sobie trochę trudu, by nasze dłonie i paznokcie pięknie się prezentowały, ponieważ, jak już zostało wcześniej powiedziane, jest to wizytówka każdego człowieka. Codzienna pielęgnacja nie zajmuje zbyt wiele czasu, wystarczy bowiem przed snem wetrzeć w dłonie dobry krem do rąk.

2 komentarze »

  1. avatar

    Od wielu lat mam żelowe paznokcie, co wymaga wizyty u manicurzystki przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu wyleczyłam skórki, bo przestałam sama je wycinać. Może leciutko je koryguję pomiędzy wizytami, ale bez przesady. I zaczęłam systematycznie dbać o dłonie. Oliwkowe rzeczy są rzeczywiście godne polecenia. Ja mam krem z serii oliwkowej firmy Verona – nawilżający i regenerujący, który super działa mi na dłonie. Są gładkie i miłe w dotyku. Troszkę tylko samozaparcia i mam ładne ręce

  2. avatar

    Mam strasznie wysuszoną skórę i nie wiem co mam robić. Tylko nie każcie mi znowu czegoś jeść bo to nie pomaga. Co mogę zrobić, żeby była piękna i gładka???

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment