Jesienne spacery dla zdrowia

Polska złota jesień, ostatnie ciepłe dni tego roku. Na zewnątrz ciepło i słonecznie, drzewa mienią się wszystkimi kolorami tęczy, a spadające liście spokojnie kołysaną się na lekkim wietrze. Takich dni nie można przegapić siedząc na kanapie z pilotem w ręku. W taki dzień koniecznie trzeba wybrać się na spacer. Jesienne spacery to prawdziwa przyjemność dla ducha i ciała. Ale nie tylko okazuje się bowiem, że spacer bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Zalety takiego spaceru na świeżym powietrzu są właściwie nie do ocenienia.

Spacer dotlenia, dodaje energii i przyspiesza przemianę materii i poprawia kondycję. Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych. Otyłość, miażdżyca i nadciśnienie to tylko niektóre skutki braku ruchu. Siedzący tryb życia, stres i jedzenie w pośpiechu sprawiają, że nasz organizm jest nie dotleniony. A spacer to idealny sposób na szybkie i łatwe dotlenienie organizmu. Spacerować można właściwie wszędzie i o każdej porze.

Spacer to całkowicie naturalny rodzaj ruchu i przeznaczony jest dla każdego bez względu na wiek czy kondycję. Spacer zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Udowodniono, że podczas spaceru spada poziom hormonu stresu, a uwalniane są endorfiny, czyli tzw. Hormony szczęścia dzięki którym po spacerze poprawia nam się nastrój i samopoczucie.

Spacer to również doskonały sposób na spalenia kalorii. Godzina spaceru w zależności od tempa marszu pozwala spalić od 200 do 300 kalorii. Podczas spaceru poprawia się krążenie krwi, wydolność serca i dotlenienie całego organizmu. Spacer korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale i na wygląd. Otóż spacer dostarcza skórze odpowiedniej ilości tlenu poprawiając tym samym jej koloryt.

Spacer to najbardziej bezpieczna i prosta forma aktywności fizycznej. Właściwie oprócz adekwatnego do pogody brania nic więcej nie potrzebujemy. Spacer polecany jest zarówno młodym osobom, jak i ludziom starszych, kobietom w ciąży i dzieciom. Dla wszystkich nawet 15 minutowy spacer przyniesie same korzyści.

Dotleniamy organizm, poprawiamy krążenie i pracę serca, łagodzimy napięcie mięśniowe i spalamy kalorie. A do tego wszystkiego poprawiamy sobie samopoczucie i wygląd skóry. Ponadto systematyczne spacery na świeżym powietrzu w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy.

Jesienne spacery dla zdrowia to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Możemy podziwiać piękno przyrody i przy okazji korzystnie wpływać na stan własnego zdrowia. Spacer to naturalna forma aktywności fizycznej, dzięki której poczujemy się zdrowsi i lżejsi.

Warto, szczególnie jesienią wyjść z domu na taki spacer, aby nabrać energii i poprawić kondycję przed nadchodzącą, być może długą i mroźną zimą. Złote kolory spadających liści i podmuch lekkiego jesiennego wiatru zachęcają do refleksji, więc podczas takiego spaceru można sobie wiele rzeczy przemyśleć. Spacer przynosi więc same korzyści zarówna dla ciał jak i ducha. Nic tylko spacerować i napawać się pięknem natury przybranej w jesienne barwy.

1 komentarz »

  1. avatar

    Ostatnia chwila na łyk jesiennego słońca i podziwianie kolorowych liści…za oknem mróz i ziąb i zima wielkimi krokami do nas idzie. No ale i zimą można spacerować albo spokojnie pojeździć na nartach biegowych. Też cudowna sprawa:)

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment