Jak radzić sobie z upałami latem

letnie upałyPo kilkumiesięcznej zimie i chłodnej wiośnie nadchodzi wreszcie upragnione lato, na które wszyscy czekali z utęsknieniem. Temperatury przekracza 30C, a na niebie nie można dopatrzeć się ani jednej chmury, która choć na chwilę zasłoniłaby słońce. Wszyscy zrzucają z siebie warstwy ubrań i zaczyna się sezon opalania. Jednak już po dwóch dniach takiej pogody czujemy się niezwykle zmęczeni i osłabieni. Jest duszno i gorąco przez co nie ma się na nic ochoty i najchętniej nie wychodzilibyśmy z cienia. Upały szczególnie dotkliwie znoszą ludzie starsi i z problemami z sercem. Co zatem robić by jak najłagodniej znieść te negatywne skutki upałów? Oto kilka zasad, których należy przestrzegać, by upał stał się jak najmniej uciążliwy.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Po pierwsze należy pamiętać o dostarczeniu do organizmu odpowiedniej ilości płynów. W dni upalne powinno się wypijać około 2,5-3 litrów napojów. Ważne jest również też co pijemy. Najlepiej jeżeli jest to lekko schłodzona niegazowana woda mineralna. Różnego rodzaju napoje posiadają dużą ilość cukru i pijąc je powodujemy, że po chwili jeszcze bardziej chce nam się pić. W konsekwencji zataczamy błędne koło, bo czym więcej pijemy tym bardziej jesteśmy spragnieni.

Zaś woda mineralna skutecznie schłodzi nasz organizm i ugasi pragnienie. Aby możliwie łagodnie przetrzymać upalne dni ważne jest nie tylko to co pijemy, ale również to co jemy. Gdy na zewnątrz jest gorąco najlepiej unikać tłustych ciężkostrawnych dań przez, które będziemy się czuć ciężko. W takie dni najlepiej spożywać lekkie posiłki bogate w warzywa i owoce, które dodatkowo nas ochłodzą. Sałatka owocowa nada się doskonale gdyż dostarczy do organizmu energii i jest lekkostrawna.

Unikanie wysokich temperatur

Druga rzecz, o której należy pamiętać w upalne dni to unikanie słońca. Najlepiej w godzinach południowych nie wychodzić na słońce i przebywać w chłodnym pomieszczeniu. W wygranej sytuacji jesteśmy gdy w pracy lub domu posiadamy klimatyzację. Jeśli natomiast nie mamy dostępu do tego rodzaju luksusu musimy zadbać o chłodzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Pamiętajmy aby nasze mieszkania zachowały względny chłód i nie nagrzewały się nie należy w ciągu dnia otwierać okien.

Pomieszczenia należy zaś wietrzyć wczesnym rankiem i wieczorem kiedy na zewnątrz panuje w miarę niska temperatura. Aby poradzić sobie z dokuczliwym upałem należy się też w odpowiedni sposób ubrać. W upalne dni najlepiej jest nosić lekką, przewiewną odzież przez którą skóra może oddychać. Należy zaś unikać obcisłych strojów, które powodują dyskomfort i nadmierne wydzielanie potu przez organizm. W upał najlepiej sprawdzają się bawełniane, lub lniane ubrania przez, które może swobodnie oddychać.

Upały latem

Upały z temperaturami sięgającymi trzydziestu kilku stopni to jeden z przywilejów polskiego lata. Będziemy szczęśliwi gdy trafimy na taką temperaturę wypoczywając właśnie nad morzem, ale nie koniecznie nas ona ucieszy gdy musimy iść do pracy. Znużenie, zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu to negatywne skutki utrzymujących się upałów. Aby w te gorące dni w miarę normalnie funkcjonować należy pamiętać o kilku zasadniczych regułach.

Przede wszystkim należy pić dużo napojów i zjadać lekkie posiłki. Ponadto należy pamiętać o lekkim przewiewnym stroju i unikaniu słońca w godzinach południowych. Należy też, w miarę możliwości, jak najwięcej przebywać w chłodnym pomieszczeniu. Trzymając się tych zasad możemy mieć nadzieje na przetrzymanie upalnych dni bez większych problemów i nieprzyjemnych konsekwencji. I pijąc wodę w cieniu możemy spokojnie czekać na ochłodzenie.

1 komentarz »

  1. avatar

    naprawde malo osob daje komki ! moze sie nie interesuja ? ja chce o sobie dbac i TO JAK !

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment