Badminton z lotką w tle

Badminton to bardzo stara gra, która według ekspertów liczy sobie już ponad 2000 lat, a jej początki wywodzą się ze starożytnych Indii. W Polsce badminton rozwinął się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Badminton szczególnie dużą popularnością cieszy się w krajach azjatyckich, zaś w Europie główne ośrodki tej dyscypliny to Anglia, Szwecja i Dania. W 1988 roku na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu odegrano pokazowy mecz badmintona.

Zaś w 1992 roku na Igrzyskach w Barcelonie włączono badminton do programu igrzysk jako dyscyplinę medalową. Z kolei w Atenach badminton rozgrywany był w pięciu kategoriach: gra pojedyncza kobiet, gra pojedyncza mężczyzn, gra podwójna kobiet, gra podwójna mężczyzn i gra mieszana. Rosnąca popularność tej dyscypliny sprawiła, że powołana Międzynarodową Federację Badmintona promującą ten dyscyplinę sportu, natomiast w Polsce w roku 1977 powstał PZB, czyli Polski Związek Badmintona.

W badmintona gra się w dwie lub cztery osoby, a gra polega na przebijaniu rakietką lotki nad siatką. Boisko do badmintona jest w kształcie prostokąta, a przez jego środek przebiega zawieszona na słupkach siatka, która wisi na wysokości 153 centymetrów. Siatka wykonana jest z ciemnego sznurka równej grubości o wymiarach oczek pomiędzy 15 a 20 mm. Wymiary boiska do badmintona wynoszą 13,4 na 6,10 metra i wyznaczają je białe lub żółte linie o grubości 4 centymetrów. Siatka znajduje się na wysokości 1,524 metra nad środkiem boiska i 1,55 nad liniami bocznymi do gry podwójnej.

Mecz rozgrywa się do dwóch wygranych setów, zaś każdy set grany jest do 15 punktów. W sytuacji gdy jest wynik 14-14 osoba, która jako pierwsza zdobyła 14 punkt decyduje czy gra trwa do 14 punktów, czy jest przedłużana do 17 punktów. A jeżeli jest wynik 10 – 10 to strona, która jako pierwsza zdobyła tą ilość punktów wybiera czy kontynuować grę do 11 punktów czy podwyższyć punktację do 13 punktów. W obu tych przypadkach do zwycięstwa wystarczy jednopunktowa przewaga nad przeciwnikiem.

Podczas serwowania gracz nie może oderwać stóp od boiska, a rakieta musi znajdować się poniżej dłoni gracza. Podczas gry lotka może dotykać siatki. Punkty zdobywa tylko osoba serwująca. Punkt zdobywa się w momencie gdy przeciwnik nie odbierze, lub błędnie odbierze lotkę. W momencie gdy błąd popełni osoba serwująca czyli np. latka upadnie poza liniami boiska, następuje strata serwu i osoba odbierająca serw staje się serwującą. W przypadku gry w cztery osoby panują nieco inne zasady.

Serw odebrać może tylko osoba stojąca po przekątnej do serwującego. Jeżeli lotkę uderzy drugi przeciwnik następuje zdobycie punktu przez drużynę serwującą. Po odebranym serwie lotka odbijana jest już naprzemiennie przez któregokolwiek z graczy. Jeśli osoba serwująca popełni błąd to nikt nie zdobywa punku i serwuje druga osoba z tej samej drużyny.

Jeżeli drugi serwujący popełni błąd to drużyna traci możliwość serwowania , nikt nie zdobywa punktu i serwuje drużyna przeciwna. Jeśli zaś błąd popełni osoba odbierająca serw to drużyna serwująca zdobywa punkt, a kolejny serw wykonuje ten sam zawodnik tylko z przeciwnego pola serwowego. Zawodnicy nie mogą serwować poza kolejnością, ani odbierać dwóch następujących po sobie serwów w jednym secie.

Badminton to gra, która zyskała sobie grono zwolenników na całym świecie. Ogromna popularność tej dyscyplina sprawiła, że badminton zadebiutował na Igrzyskach Olimpijskich i stal się dyscypliną medalową. W Polsce główny ośrodki badmintona znajdują się na Suwałkach w Głubczycach Dębnicy i w Słupsku.

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment